Patron

Naše vzpomínky či odkazy na fotografie a další materiály
Kidd
PříspěvkyCOLON 51
RegistrovánCOLON úte bře 03, 2009 17:06
BydlištěCOLON Modřany
CONTACTCOLON

Patron

Příspěvekod Kidd » pon čer 08, 2009 7:36

Chtěl bych se zeptat na Patrona. Úctyhodný člověk, který hodně lidí hodně naučil, skvělý organizátor, i když ve vzpomínkách necítím takovou vřelost jako v těch na Hobbyho. Chtěl bych o něm vědět víc. Je pro mne postava v podstatě záhadná, já už ho nezažil, a tak bych strašně rád zjistil i nějaké informace o něm. Jak se vlastně jmenoval Civilním jménem? Jak se stalo, že dospělý chlap se vrhne na práci s vodáckým oddílem. Byl on sám v dětství v nějakém oddíle? Co byl zač? Neznáte nějaké životní osudy tohohle zajímavého člověka i mimo rámec skupiny?
Proč v loděnici visí obrázek Hobbyho a Miliardy, ale ne Patronův, přestože byl na počátku všeho? Je tu něco o čem se nemluví? Jak Patron ze skupiny odešel?

Kidd
PříspěvkyCOLON 51
RegistrovánCOLON úte bře 03, 2009 17:06
BydlištěCOLON Modřany
CONTACTCOLON

Příspěvekod Kidd » stř čer 10, 2009 18:52

Když jsem byl mlaďounký člunař a měl jsem v proudu problém s přejetím řeky rovně, kdosi, už nevím kdo, se na mne zlobil a říkal mi: "Kdyby tady byl Patron! Ten by ti dal." A vyprávěl mi, jak se Patron zlobil s jakýmsi člunařem pro stejný problém a ten člunař mu řekl, že to nejde přejet rovně, protože proud je příliš silný. Patron ho vyhnal z lodě, aby mu ukázal, že to jde, jen nedošlo k předání pádel, tak Patron vytrhl prkno z podlážky a tím prknem, ukázkově a přímo přejel na druhou stranu a zpátky.
Pište, vy kdo si pamatujete. Nevím jak ostatní co Patrona nezažili, ale já prahnu po tom vědět o něm víc.

Tyčka
PříspěvkyCOLON 9
RegistrovánCOLON stř dub 04, 2007 7:51
CONTACTCOLON

Příspěvekod Tyčka » stř čer 10, 2009 19:45

Před pár lety nastalo období, kdy se večer kuchyní na Šánu neslo: "Oni už zase budou něco vyprávět, jdeme pryč." Zdá se, že dorostli další posluchači.
Nuže, jedna historka, kterou mám z podání své matky, protože je z doby, kdy jsem byl (také) malým člunařem a sám si to nepamatuju. To takhle v noci po táboráku odjížděli rodiče na druhý břeh a věcí neznalá matka se Patrona zeptala: "Jak pojedou nazpátek? Sami? Ve tmě?" A Patron odtušil: "Oni to zvládnou." No, zvládli jsme to, jednak proto, že nám nic jiného nezbylo a jednak jsme už ledacos uměli a Patron to věděl. Narozdíl od maminky, která už se od té doby znovu nezeptala. Nicméně nás v tom spolku nechala, po čase se zapojil i táta Lumír, mně to vydrželo do dneška.

Igor
PříspěvkyCOLON 30
RegistrovánCOLON sob led 03, 2009 18:03

Příspěvekod Igor » čtv čer 11, 2009 10:14

Patron. Když jsem se s ním setkal poprvé, to bylo někdy v půli května 1973. Dnes by se asi řeklo charizmatický bělovlasý sedumdesátník v modrých kalhotách s bílým textilním páskem, v tmavomodré košili kterou zdobily zářivě zlaté knoflíky, nad kapsou zlaté lipové lístky, šnůra s dvouhlasou píšťalkou připrvněná k nárameníku. Ta píšťala byla tak trochu kouzelná, stačilo na ni písknout a hned všichni věděli co mají dělat.
Tenkrát se mě zeptal s posunkem ruky přes řeku, "přeplaveš to"? Já řekl "asi jo" a tím byla splněna zkouška z plavání potřebná pro vstup na loď. Druhý dotaz mezi nováčky "už jste někdo jel na lodi", tak jsem se přihlásil a dostal jsem na starost pramici s písmenem H včetně podlážek a kotrče. K tomu 6 mladších kluků. Každého ve skupině od prvního dne znal jménen a tak jej i oslovoval.
V té době se snažil v každém vzkřísit sebedůvěru, zodpovědnost za sebe a své činy, zodpovědnost za kolektiv a zodpovědnost za svěřené členy posádky.
Věděl o všem i o tom co jsme si myslili, že se nemůže dozvědět.

Za nějaký čas, to už jsme trochu povyrostli jsme Patronovi začli přezdívat mezi sebou Starej. Nebyla to hanlivá přezdívka, spíš to bylo s úctou.

--------

Ke Kiddově poznámce.
Fotografie Patrona na Bošánu léta byla a mám dojem, že je dodnes. Není tak velká jako Hobbyho a Milijardy, není u ní ani žádný popis. Je velikosti 6x6 cm a bývala v kanclu za stolem na skříňce u okna s dalšími obrázky ze Šánu na žluté čtvercové desce.
A proč není stejně velká? Snad proto, že Patron jednou odjel i s Izabellou, ale Hobby a Milijarda nikdy neodešli.
Určitě by si ale zasložil stejně velikou v hale.
Jeho civilní jméno bylo Vladimír Purghart. Lets by mu bylo pokud mě paměť nezradila 105 let.
Co celý život dělal? mám jen jednu kusou informaci od Jaroslava Foglara s kterým jsem o Patronovi v jeho žižkovském bytě hovořil. Jestřáb mi říkal, že Patron si vzal za ženu dceru Roudnického drogisty a staral se o drogistický obchod. To ale bylo před válkou. Dál nevím. Já už Patrona poznal jako penzistu co měl celý den na oddíl.

Kidd
PříspěvkyCOLON 51
RegistrovánCOLON úte bře 03, 2009 17:06
BydlištěCOLON Modřany
CONTACTCOLON

Příspěvekod Kidd » pát čer 12, 2009 11:58

V časopise skaut junák 28\ 1925 Jsme našel tuto noticku o změnách ve vedení Oldskautů Pokud je správná má informace, že se Patron narodil 26.11.1903 odpovídalo by to, že by ten oldskaut mohl být on. To znamená již dlouhodobou činnost v nějakém skautském oddíle. Jestli někdo něco víte, velmi mi usnadníte hledání, já toho času taky nemám tolik


Změny ve sborech : Technický sbor ve své prvé schůzi nového období rozdělil oddíly do 7 sborů. Do III. sboru byly zařazeny oddíly: 1., 15., 17,. 30., 39., 49. Do VII. sboru byly zařazeny oddíly : 22. 24., 25., 28. a 35. Sborovým vůdcem III. se stal V. Purghart, Praha II. Tyršova 7, VIII. sboru byl jmenován br. E. Kellner, Praha VIII, 890. Okr. zpravodajem III. se stal St. Průšek, Praha II., Sokolská 66 a VII. se stal L. Rački, Praha, Poděbradova 412.

Kidd
PříspěvkyCOLON 51
RegistrovánCOLON úte bře 03, 2009 17:06
BydlištěCOLON Modřany
CONTACTCOLON

Patronova studia

Příspěvekod Kidd » čtv črc 30, 2009 13:00

zjistil jsem že Vladimír Purghart studoval v letech 1928-1936 na Masarykově reálném gymnáziu v Křemencově ulici.

Igor
PříspěvkyCOLON 30
RegistrovánCOLON sob led 03, 2009 18:03

Příspěvekod Igor » pát črc 31, 2009 8:00

Tady půjde asi o shodu jmen, v roce 1928 bylo Patronovi 25 let a to je na reálku trochu pozdě. Ve Švýcarsku žije chemik tohohle jména. To by ke Křemencárně (chemická prumka) sedělo víc.

Igor
PříspěvkyCOLON 30
RegistrovánCOLON sob led 03, 2009 18:03

Příspěvekod Igor » pát črc 31, 2009 8:47

K Patronovi ještě něco. Jeho dlouholeté členství ve Slavoji Vyšehrad. Na tomto odkazu jsou například výsledky Dálkovách plaveb svazu vodního motorismu ČSTV od roku 1970.
http://csvm.cstv.cz/Dokumenty/Poradi.xls
Dle tohohle hodnocení, je zřejmé, že Patron byl i s Issabelou v roce 1984 naposled na velké plavbě.

Standa Ptáček
PříspěvkyCOLON 5
RegistrovánCOLON sob srp 30, 2014 11:13
BydlištěCOLON Hostivice
CONTACTCOLON

Re: Patron

Příspěvekod Standa Ptáček » úte zář 02, 2014 18:24

Byl jsem členem od roku 1970 do 1975 pak jsem se už s Patronem nikdy nesetkal ale jen málo lidí co jsem poznal mi dalo do života víc než on.A že odjel i s Isabelou možná už se nemohl dívat na jakym směrem se to vše posouvalo, vždyť on nás vedl k tomu aby jsme byli soběstační uměli si poradit jaké byly začátky táborů na šánu dvoumetrové kopřivy a nic nikdo nám nic nepomohl všecko sami pár rodičů na brigádu postavit voj.stan vyzdít kamna ať můžeme ohřát vodu převozit všechen materiál z Hrobců v kamnech se topilo uhlím co jsme fasovali z lodí okolo projíždějících troubili dávno pod ostrovem at víme že jedou Myslí že ho nebavila ta přílišná civilizace já vím hyg.předpisy a pod. A první zděná kuchyně s jídelnou z laminátu a bylo po kouzlu toho ostrova.Můj názor jak jsem ho poznal


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: 1 a 0 návštevníků

cron