Vzpomínky na začátky skupiny

Naše vzpomínky či odkazy na fotografie a další materiály
Iva Urbanová
PříspěvkyCOLON 11
RegistrovánCOLON stř pro 17, 2008 21:29

Vzpomínky na začátky skupiny

Příspěvekod Iva Urbanová » pon bře 23, 2009 19:23

Tarzanovy vzpomínky ze začátků

Někdy na podzim 1968 jsem kamarádil s Ivo Roušarem (Student, pozd. Zajíc) a ten mě nalákal do Skauta, který se v tomto roce na jaře začal obnovovat.Chodili jsme na schůzky do Thalmanovy ul. v Dejvicích, tam byla taky poradní skála za Bubenečským nádražím a podnikaly se nedělní výpravy.To ještě u toho ani nebyl Patron a jako skautský oddíl chlapecký jsme spadali pod Středisko Bílý Los. Vedli nás Rádcové (Roveři) Wiking, Kastrol, Woody, ani si dokonce nepamatuji žádného dospělého vedoucího. Z tehdejších kluků si pamatuji: Student, Placka,Ťapka, Sirka, Cipísek, Lucifer, Maňásek, Bimbo...
To jsem byl vlastně ještě Vlče a plnili jsme Vlčáckou Stezku, ovšem jinak činnost oddílu byla dosti omezená. Vše se změnilo až s příchodem Patrona v r.1969 a hlavně uspořádáním 1.tábora na ostrově pod Roudnicí. Tenkrát asi vznikla většina pojmenování a tradic, jako souostroví Ešán,´´čibu´´.Tohoto prvního tábora jsem se bohužel nezúčastnil, ale vím, že po něm začala díky Patronovi u oddílu větší aktivita a taky jsem se stal už Skautem a současně i rádcem družiny a později člunařem 2.posádky, člunařem 1.posádky byl Zajíc. Patron také přinesl do oddílu vodáctví a měli jsme první dvě zteřelé pramičky - Babičku a Tetičku. Začalo se taky chodit do loděnice tehdejšího Slavoje Vyšehrad a změnila se klubovna za malý domek na dvorku ve Šlikově ul.v Břevnově. Nosili jsme oba skautské kroje : v zimě khaki s hnědými, v létě modré košile s bleděmodrými šátky. Objevila se také nejprve Alka, později Ažvenka, k tomu ještě Vyzvědač (Karel)). 2.tábora na šánu 1970 už jsem se zúčastnil a bylo to nádherné dobrodružství. Tenkrát jsme si dělali skoro všechno sami a když si na to vlastně dnes vzpomenu, byly to ve skutečnosti samé služby v kuchyni, noční hlídky, jízdy pro vodu a nákupy, zkrátka práce. Nám to ale nevadilo a i tak byla spousta her, plaveb a výprav, které se pak pořádaly tradičně i v dalších letech. Jako výlet na Milešovku, Lovoš,Říp a Hazenburk. K tomu plavby na pramicích v okolí Ešánu: ke sv. Kateřině, na Mississippi, Amazonku.
Po tomto táboře už jsme zůstali jen jako vodácký oddíl. Stihl jsem ještě na táboře složit skautský slib, ale pak hned v září bohužel došlo díky tehdejší politické situaci ke zrušení Junáka. Patron zareagoval okamžitě a byla založena 90.pionýrská skupina. V zimě jsme už pak začali nosit rudé šátky a modré zůstaly jen jako pracovní. Je pravda že i pár kluků kvůli tomu odešlo.Také i já jsem si posléze na dalším táboře ´´vysloužil´´ plavbu s nejtěžším dubovým pádlem pro červený kolík na En a zpátky v noci za to, že jsem se na výletě se svou 2.posádkou rozhodl sundat rudé šátky. Na tomto táboře už se tábor skládal ze čtyř malých podkov - tak asi 14 stanů. Myslím, že až další tábor v r.1972 přibyla také další podkova stranou a to dívčí.Také už nám se stavbou pomáhali rodiče a vše se začalo hodně rozrůstat. Ještě pár jmen z té doby: Potápník, Záškodník, Vlnka, Kopyto, Eda, Kominík, Makrela, Kudrnáč, bří Kutzendorferové,Tom, Zužu, Padavka, Hnida, Martanka, Zorka. Z vedoucích: Racek, Neonka, později Žany. A že Patron nebyl žádnej troškař, tak později dokonce zorganizoval nábor ve fabrikách a vznikl tak na šánu 2.turnusový tábor. Potom se jezdilo ještě vždy na putáky a to nejprve na Malé Labe a později do Východního Německa, kde jsme se jednou dostali až k jezeru Müritz.
Samozřejmě vodácká činnost probíhala stále i mimo tábory. Nejvíc mi zůstalo v paměti to věčné koníčkování Modřanské úžiny z Modřan do Zbraslavi a s tím spojené soupeření mezi posádkami. Jednou se tam vypravil i Patron s Isabelou a podařilo se mu urazit lopatku lodního šroubu.Táhli jsme pak jako burlaci za vedení Karla Naftuse asi v osmi Isabellu i s Patronem až do Zbraslavi, tak asi 3km, no úžasnej zážitek.To už jsme měli také první lodní motory, jako Orlík (zásadně nešel na vodě nastartovat a plavidlo jím vybavené se pohybovalo jen díky věčnému škubání startovní šňůrou,a tím vznikajícím pohybem šroubu),Tümllery nejprve 1,5 Hp, pak2,5 HP a já měl jednou v Německu štěstí i na Crescenta. Karel později kraloval se Siriusem a Vichrem 20. Úžasná byla také přeprava lodí na Šán v různých vlecích, jednou i malou vlečnou lodí MP2 od CSPLO.
Těch zážitků je hodně. Niky nezapomenu na brigádu v cihelně, kdy se Patron rozhodl o stavbě kuchyně a mě s Miliardou tam poslal s tím, že cihly jsou zadarmo, jen ať je naložíme. Nikdo nám ovšem neřekl, že budeme celou noc vytahovat ještě horké cihly rovnou z pece na palety, kterých bylo tak asi 12, zkrátka na celou kuchyň. Cihly jsme pak převáželi z hrobecké náplavky a vím, že jednou jsem pramičku tak přeložil, že jsem na Šán doplul snad jen zázrakem. Doufám, že kuchyň vydržela i potopu 2002 a stojí na ostrově dodnes.
Také se jezdilo na jarní lyžování na hory. Z těchto akcí ať už v Bačetíně, Kovářské atd. mi utkvělo v paměti, že povětšinou nebyl žádnej sníh a tak se za ním muselo chodit hromady km, vlastně se skoro ani nelyžovalo. Nicméně užili jsme si to i tak, jako kupříkladu při organizování zkoušky odvahy pro nováčky, kdy jsme vlezli do čerstvě vykopaného hrobu a troubili v něm na konev. Pak z toho bylo málem znesvěcení hrobu.
Hlavně bych nerad zapomněl tímto na Patrona, protože tento člověk mě skutečně hodně naučil. Hlavně nás už od mládí vedl k tomu se umět o všechno sám postarat a zařídit. Nic se taky nesmělo zahodit a vše se schovávalo. Jeho večerní porady neměly chybu, pakliže díky jejich délce jsem na nich neusnul. Snad jen, že kdo se mu znelíbil, byl pak od něj oslovován příjmením. Mě samotného označil za ´´Nositele tradic´´, což jsem pak slyšel dosti často, obzvlášť když něco nebylo podle jeho představ: jako když ze mne chtěl udělat funkcionáře Pionýrské Organizace. Dnes mu to ale nemám za zlé a můžu jen říct, že jsem zažil v jeho oddíle krásné dětství a jsem rád, že jsem byl u začátku něčeho, co přetrvává až do dnes a že i po 40-ti letech je nad Šánem stále slyšet náš starý pokřik ´´čibu,čibu je náš pán a s ním celý ostrov šán.´´

Ahoj TARZAN

Zpět na