Neděle

Naše vzpomínky či odkazy na fotografie a další materiály
Igor
PříspěvkyCOLON 30
RegistrovánCOLON sob led 03, 2009 18:03

Neděle

Příspěvekod Igor » stř úno 04, 2009 22:01

Je neděle, den sváteční.
Neděle je i na Šánu dnem vyjímečným. Pozná se podle toho, že ke snídani je vánočka a k večeři obložený chléb. V ten den o kterém vyprávím, byla to také neděle, býval za Patrona velký ranní nástup se zhodnocením celého týdne. Nástup tak trochu slavnostní. Služba moc práce neměla. Jen dovést maso od Hopeho a ohřát knedlíky. Pan Hope bydlel v Hrobcích kousek od hospody a každou neděli jsme u něj měli k obědu upečený pekáč vepřového. Po skončení nástupu Patron ve sváteční košili vždy důstojně vcházel do kuchyně aby naporcoval pečené nedělní maso k obědu. Z okrojků a z tučného se potom podle tajné receptury připravovala uzená pomazánka. Byla s chlebem hned k odpolední svačině. Uzená se nevím proč jmenovala i když tam nebyl ani kousek uzeného. Název prostě prodává.
Neděle ale poklidná nebývala vždy.
To jednou v pátek přišel podivný korespondenční lístek adresovaný Admiralitě ostrova Šán. Lístek nesl jen krátkou zprávu napsanou morseovkou, .--./.-./../.-.././-/..//.-.././-/.-/-../.-../---//..-/-.././.---/-/.//.--./---/.-../---/…./..-//--../.-./-.-./.-/-/-.-/./--/// Nic víc. Lístek se někam založil a zapomenul až do neděle.
To jednou v sobotu byla děvčata pro vodu u pumpy v Hrobcích a s sebou zpátky na Šán přinesla i dvě malá huňatá koťata. Ač ty kočky měly odvést ihned zpátky, nějak se stalo, že zůstaly na ostrově do neděle.
To jednou v neděli začíná slavnostní nedělní nástup. Nástup nedělní, slavnostní, ale podivný.
Po pár minutách Patron zahlédne v rukou některého z děvčat kotě, zaláteří, přeruší nástup a kotě se musí odvést na druhý břeh. Už jsme zase všichni. Znova nástup na nedělní slavnost. Patron nestačil zhodnotit ani druhý den z proběhlého týdne, v tom veliký dunivý rachot motoru. Metr nad hladinou vedle ostrova prolétá letadlo. V podstatě máme hlavy s pilotem ve stejné úrovni, křídlo těsně u břehu ostrova. Někdo si vzpomenul na páteční podivný dopis, vše bylo jasné. Úprk pro zrcátka a to už se letadlo vrací. Blikáme zrcátky. Letadlo mává křídly a po zakroužení nad ostrovem odlétá. Vracíme se na nástupiště. Patron odchází. Do odpoledne neřekl ani slovo. Zato na vedoucovské radě si to po večerce vynahradil.
Ani nevím, kdo tuhle neděli porcoval nedělní pečené maso.

Srpen 1973

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: 1 a 0 návštevníků

cron