Totem

Naše vzpomínky či odkazy na fotografie a další materiály
hoblik
PříspěvkyCOLON 98
RegistrovánCOLON pát bře 23, 2007 15:39

Totem

Příspěvekod hoblik » pon úno 02, 2009 3:05

Totem

Experimentální vodácko-turistický oddíl při Domu pionýrů v Praze 6 – Hradčany byl hrdý název a výborný trik, jak udržet oddíl vodních skautů Bílý los v ilegalitě.“Oni“, před kterými bylo nutno se skrývat a maskovat, byli za nacistické okupace Němci a jejich kolaboranti.Během sovětské okupace Rudou armádou byla vyhlášena „normalizace“, o které nikdo netušil, jak dlouho bude muset lhát a předstírat to, s čím nesouhlasil. Všichni jsme mluvili česky, všichni chodili do jedné školy, všichni měli ve stejnou dobu prázdniny. Všichni věřili, že o Vánocích přijde Ježíšek a současně všichni radostně pochodovali na l.máje nebo rozsvěcovali na narozeniny V.I.Lenina lampiony. Skautská organizace nebyla ani zakázána, ani rozpuštěna, ale na slučovacím sjezdu v r. 1970 dobrovolně přijala i s ostatními dětskými organizacemi název Pionýr.
V roce 1972 jsem se přestěhoval za prací ze Znojma do Prahy a hledal oddíl, ve kterém bych, podle svého skautského slibu, mohl pokračovat. V roce 1982 mě mezi sebe přijali Velký Jiří a Hobby. Vzpomínám, jak mě při orientačním běhu v oboře Hvězda upozorňovali na šikovnou člunařku Zrzku nebo na dvojčata Tyčku a Dicka. Samozřejmě jsem hned jel v létě na Šán. Hobby mi tam ukázal starý tlející a v noci světélkující kmen na břehu džungle, v kterém zcela určitě sídlí ČIBU, ochránce celé naší skupiny. Dodnes k němu voláme při každém nástupu. Jenže kmen byl tak zteřelý, že nebyla naděje na jeho záchranu. ČIBU se musí někam přestěhovat. Ale kam? Do totemu.
Pořádný totem není maličkost. Bylo jasné, že čím větší, tím lepší, ale musel se vejít na stojato na Bošán do haly. Řezbářská práce jde nejlépe v lipovém dřevě, ale kde vzít čtyřmetrový kmen lípy? Nezbylo, než vybrat pěkný rovný kmen z šánovských topolů. Topol má sice měkké dřevo, ale značně vodnaté, dlouho vysychá a při práci se trochu štípe. Rozhodli jsme se kmen připravit a do práce se pustit příští rok. Pokud byste něco podobného někdy plánovali, tak si pamatujte, že kmen se nesmí celý oloupat! Ponechané lýko brání v popraskání dřeva. Kůra ale musí aspoň zčásti pryč, aby dřevo mohlo větrat. Je osvědčený postup, oloupat lýko ve spirále. Tak se taky stalo a osm nás táhlo na podložených větvích těžký kmen do dřevníku. Příští rok nastalo překvapení. Nebyla sice povodeň, ale kmen v dřevníku nebyl. Na Jirkův pokyn z něho novou řetězovou pilou nařezal Volšovec špalky k táboráku. Takže všechno znova a vyřezávat se bude příští rok.
Bylo další léto a tábor se rozjel naplno. Postavili jsme za nástupištěm kozu a o ni opřeli kládu.Řada lidí mi chtěla pomáhat. Dlát jsem měl dost, ale nebyly palice. Takže nejdříve bylo nutno udělat asi kilové palice. Již jejich výroba je zajímavá práce a hned každá nepadla do ruky. Potom bylo nutno rozkreslit jednotlivé části. Všimněte si, že základní uzel přátelství neboli turbánek má v jednom svém závitu chybu. Prostě jsme se přepočetli. Je to na pohled nezajímavý prvek, ale na práci docela složitý. Totem, to je legenda. Totem je popis toho oddílu, kmene nebo rodiny, kterou znázorňuje. Čte se od spodu a vrcholí hlavicí. Náš totem znázorňuje obrovskou lilii, která vyrůstá z přátelství. Byla normalizace a nebylo možné riskovat potíže klasickou stylizovanou skautskou lilií. Pokusil jsem se v hlavici o její šikmou axonometrii, ale výsledek není valný. Tak těžké zadání chce modelové studie a čas. Celým totemem na jeho zadní stěně probíhají kopinaté liliové listy. Na znázorněné dlouhé cestě od přátelství ke skautské věrnosti jsme MY. Kde? Jsou tam vyřezané samé ruce. Je jich celkem jedenáct a každá je v jiné poloze. Po dokončení na mě všichni naléhali, abych totem obarvil. Výrazně barevné jsou totemy mexických indiánů, ale ten náš není dělaný v mexickém stylu. Přesto jsem nakonec trochu barvil. Tak ruce jsou naběleny. Nabarveny do sytě hněda jsou také výrazné lícové masky. Znázorňují povahy, které mezi sebou nechceme, hlupáka, hulváta a jízlivce. My, vlastně ruce, je různě vystrkují, hrozí a chtějí jim ublížit. Není jednoduché vyřezat ruku v akci a ještě rotaci. Pomáhali jsme si tesařským nebozezem, který ubere do hloubky hodně materiálu. Jedna dolní ruka má tak našikovně odvrtané podloží, že chyba již nešla opravit. Dával jsem svým pomocníkúm odsekávat nebo odvrtávat větší hmotu dřeva. Někdo z nich měl paličku a dláto poprve v ruce. Přesto bych bez jejich pomoci nestihl tak velkou práci dokončit. Sekalo se pouze v osobním volnu a toho tolik nebývá. Však jsme totem vyřezávali několik let. Na každé dřevořezbě se používá jako výplňový materiál rostlinný prvek. Na barokních pracech je oblíbený akanthus. Jakou kytku máme na Šánu? Jasně – kopřivu. Zkuste mi vyřezat z dřeva, které se štípe, kopřivu. Po řadě zkoušek se kopřivy povedly.
Jak totem proschl a ubylo dřeva, je tak lehký, že jej unesou dva. Udělal jsem na něj kdysi přepravní bednu s kolečky, která mnoho let dobře fungovala. Bez údržby je z ní dnes asi ani ne torzo. Bez ochranné bedny dojde brzy k poškození totemu. Čibu se bude muset odstěhovat jinam. Kam , to já již nevím. Přeji oběma, Čibuovi i totemu dlouhý život.

Nový rok 2009 Čil

Igor
PříspěvkyCOLON 30
RegistrovánCOLON sob led 03, 2009 18:03

Totem

Příspěvekod Igor » stř úno 04, 2009 7:06

Dodnes vidím spoustu dělných rukou i ruček jak pod tvym vedenim Čile do kusu dřeva pomalu ukládají každým záseken, každým tahem dláta kousek sebe. A naopak kousek, možná jen tříska zůstává v nich. Velký Čibu-čibu vstupuje do srdcí všech co ho chějí slyšet.
Jsem rád, že náhoda jednoho telefonu nás dala dohromady. Jsem rád že náš oddíl se stal i oddílem tvým.
Igor

Zpět na