Černý ŠÁN

Kdo je kdo a kde je ukryt Čibu?
žluťák
PříspěvkyCOLON 30
RegistrovánCOLON stř led 28, 2009 20:39
CONTACTCOLON

Černý ŠÁN

Příspěvekod žluťák » ned bře 29, 2009 20:04

tak mně napadlo, že vlastně o tomhle našem nejvyšším vyznamenání toho moc nevím a věřím, že nejsem sám. Takže bych tu chtěl položit několik otázek a budu moc rád jestli se mi na ně dostane od někoho odpovědi. (spoléhám na Igora)

1. kdo s tím nápadem přišel a kdy?
2.Jaká byla idea tohohle vyznamenání v počátku a jaká je dnes?
3.kdo byl historicky prvním nositelem tohoto vyznamení
4.jsou někde sepsány oficiální rituály spojené s udílením černého Šánu
5.existuje oficiální seznam nositelů černého šánu s roky udělení?

jestli ano, proč není ten seznam na těhle stránkách někde vidět. Vždyť by to měla být elita skupiny, lidi co si to něčím zasloužili a to nejlepší co se na Šánu a Bošánu urodilo. Myslím, že dotažení nějakého větší mystična a propagace hrdých nositelů z minula by ještě zvedla prestiž černého Šánu. Jen aby se z něj nestal automaticky udělovaný suvenýr z tábora, který se musí každý tábor dát 4 lidem i když není po ruce vhodný kandidát, což se již párkrát určitě stalo a to jen proto aby někdo zapálil oheň. Přeci u táboráku je vždy spousta celebrit, které by mohly, v případě, že nebudou 4 nový nositelé, oheň hrdě zapálit a prestiž černýho šánu by letěla vzhůru, protože kdo by nechtěl být mezi legendami s pochodní v ruce.
Doufám, že jsem se nikoho nedotknul, protože už ve skupině dlouhá léta nejsem a neznám aktuální stav, tak to berte, že se tu zamýšlím nad různými vzpomínkami a občas se do něčeho zapletu víc než jsem původně myslel a píšu to sem abych rozpoutal diskuzi :wink:

Nevím jestli něco takového už nemáte, ale neuvažujete o založení něčeho jako je síň slávy s pevnými pravidly a rituály, kam by se slavnostně, třeba jen jednou za 5 let na nějakém významném spolčení uváděl někdo, kdo toho pro skupinu fakt hodně udělal - fotka by pak měla asi být v galerii šánovských celebrit na bošánu, tak jak tam již visela a jistě stále visí fotka Hobbyho a asi i Miliardy což je v podstatě takový malý základ, jen si myslím, že by nás pro členství v téhle galerii nemuseli ty lidičkové definitivně opuštět a že máme v zásobě za ty roky docela dost významných osobností, které měly zásadní vliv na vývoj a směřování skupiny a stálo by za to si je připomínat a znát je.
Naposledy upravil 2 dne žluťák, celkově upraveno 0

Tyčka
PříspěvkyCOLON 9
RegistrovánCOLON stř dub 04, 2007 7:51
CONTACTCOLON

Černý ŠÁN

Příspěvekod Tyčka » ned bře 29, 2009 22:53

Jsem příliš mladý na to, abych pamatoval počátky udílení čestného odznaku našich oddílů. Tolik k první a třetí otázce.
Pravidla pro udílení Černého Šánu nejsou, stejně jako většina šánovských rituálů, nikde popsána. V dobách, kdy jsem vedl tábory, snažil jsem se usměrňovat udílení tohoto vyznamenání přesně ve smyslu Žluťasova povídání. Na mém posledním táboře v roce 2002 jsme Černého Šána neudělili nikomu a oheň zapalovali čerstvě povýšení člunaři, kormidelníci a lodivodi. Párkrát se stalo, že jsme čerstvým nositelům Černého Šánu navrhli, aby zvážili své nerozvážné jednání během po-táborákové noci a odznak laskavě vrátili. Ano, i to se stávalo.
Seznam nemáme, ale co není, může být. Jako základ stačí zkopírovat téměř celý seznam Šánovců přihlášených na sraz.....

Igor
PříspěvkyCOLON 30
RegistrovánCOLON sob led 03, 2009 18:03

Příspěvekod Igor » úte bře 31, 2009 18:55

Na počátku jsem také nebyl. Podle mých informací je to o hodně jednoduší.
Odznak oddílu (černý Šán jak se mu později začalo říkat) dostal slavnostně až opravdový člen. Byla v tom jen ekonomická podstata. Nášivek bylo málo a tak rozdávat je komukoli by bylo drahé. Z vybíraných třech korun za schůzku a pěti za výlet bylo potřeba hradit důležitější náklady. Nikdy nebylo stanoveno kolik se jich má a nebo může rozdat. Až za Hobbyho se vytváří modrá varianta znaku oddílu. Modrý dostává každý kdo složil Nováčkovskou zkoušku. Z černého se tím pádem stává opravdu prestižní znak oddílu jen pro významě zasloužené členy. Pokud dnes považujeme černý znak oddílu Šán za vyznamenání pro zasloužilého člena je to správné.
A odebrání je také v pořádku. Zažil jsem několikrát jejich vrácení do Tyčkových rukou.
Igor

Zpět na